13 червня 2025 р., за ініціативи Ukrainian Museum of Australia, було проведено онлайн-вебінар на тему «Чорна рада: між історією та художнім словом», присвячений вивченню, аналізу та інтерпретації неоднозначної історичної події, яка відбулася 16–17 червня 1663 р. в м. Ніжині і увійшла в історію під назвою «Чорна рада».
Співорганізаторами вебінару стали наукові установи Чернігівщини – Ніжинський краєзнавчий музей ім. Івана Спаського Музейний комплекс Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, Історико-меморіальний музей-заповідник П.Куліша “Ганнина Пустинь”
З вітальним словом до учасників звернулися: Маруся Яроцька, директорка Українського музею в Австралії; Тетяна Брязкало, т.в.о. директора Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського; Анна Парубец , директорка Музейного комплексу Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, Максим Потапенко, (Max Potapenko) доцент кафедри історії України Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя; Юрій Блоха, директор Обласного історико-меморіального музею-заповідника Пантелеймона Куліша «Ганнина Пустинь».
Під час вебінару було заслухано доповідь Романа Желєзка, Roman Zheliezko краєзнавця, історика, який детально висвітлив хронологію історичних подій, провівши паралелі з сучасними реаліями. Про місце події розказав і показав Максим Потапенко, доцент кафедри історії України Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя (відеоконтент Анна Авраменко).
Про літературну інтерпретацію події розказала Алла Богдан, наукова співробітниця музею П. Куліша «Ганнина Пустинь». Адже історичний роман Пантелеймона Куліша «Чорна рада» став непересічним явищем у літературному життя 19 століття і не втратив актуальності в 21. До того ж було приємно чути ці слова саме з місця, яке надихнуло письменника – хутір Мотронівка (нині Обласний історико-меморіальний музей-заповідник Пантелеймона Куліша «Ганнина Пустинь)
Вебінар став платформою для діалогу між істориками, музейниками та громадськістю, а також важливим кроком у інтерпретації та популяризації української історичної спадщини як в Україні, так і за її межами.





