До історії управління Ніжинським земством

У цьому році виповнюється 160 років від дня заснування Ніжинської повітової земської управи – виконавчого органу Ніжинського земства. Ця інституція була створена 20 липня 1865 р. згідно з положенням «Про повітові і земські установи» від 1 січня 1864 р. Вона була виборним органом, її штат обирали раз на 3 роки, до її складу входили голова та 6 членів. У 1865 р. її очолив Забелло А.П., а його помічниками були: Шаула З.К. и Старін І.Є. Надалі керівництво управою здійснювали: 1877 р. – П.П. Колубов, від 1891 р. по 1905 р. – К.Є. Троцина, з 1905 р. по 1914 р. – Ю.М. Глєбов, а від 1914 р. до її ліквідації у 1919 р. – М.В. Висоцький. На 1917 р., у Ніжинській земській повітовій управі працювали такі поміщики: М.В. Висоцький, С.В. Синдаревський, І.С. Почека.

Не зважаючи на те, що головним пріоритетом даної інституції було вирішення господарських питань та утримання громадських установ, що належали цьому земству, велика увага приділялася розвитку сільського господарства та промисловості у Ніжинському земстві. За для реалізації цих цілей у 1897 р. Ніжинською повітовою земською управою було створене Ніжинське сільськогосподарське об’єднання, під керівництвом Л.Й. Руссо-де -Живонн. Надалі 27 вересня 1900 р. управою був створений економічний відділ, до складу якого входили: М.М. Лілєєв, Л.Й. Руссо-де-Живонн, К.Є. Троцина, С.Д. Синдаревський та ін.

Варто відзначити, що окрім вищевказаних, до повноважень Ніжинської повітової земської управи входило вирішення таких питань: торгівлі у земстві, грошових і натуральних повинностей, майнових справ земства, забезпечення населення продовольством і вжиттям заходів у разі його нестачі, утримання у належному стані шляхів залізничного призначення та покращання інших шляхів сполучення, стеження за санітарно-гігієнічним станом місцевості земства, утриманням земської пошти та лікувальних і доброчинних закладів, дотриманням протипожежної безпеки та сприяння розвитку народної освіти та ін.

Основу земського бюджету становили податки з земель, будинків, підприємств та торгових закладів. Видатки поділялися на обов’язкові та необов’язкові. До перших відносилися витрати на ремонт доріг та утримання громадських закладів, мирових суддів та в’язниць. До необов’язкових видатків належали видатки на охорону здоров’я та освіту. Протягом всього існування повітова земська управа співпрацювала з царською владою, припинила свою діяльність 19 лютого 1919 р. згідно рішення зібрання узаконювань і розпоряджень Робітничо-Селянського Уряду України.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *